7 راهکار برای ست کردن کت تک

 نیاز امروز آقایان

در دنیای امروز، کت تک مردانه به یکی از ضروری‌ترین نیازهای آقایان تبدیل شده و تا حدودی توانسته است جای کت و شلوارها را مخصوصا برای نسل جوان بگیرد. اما به این معنی  نیست که اگر شما از نسل جوان نیستید، نمی‌توانید از کت تک های مردانه برای پوشش خود استفاده کنید. یکی از دلایلی که کت تک جای بخصوصی را در سبد خرید آقایان پیدا کرده است، توانایی بالای آن برای ست شدن با هر لباس دیگری‌ست. شما می توانید هر چه را که بخواهید با کت تک خود، با هر استایلی که آن را می‌پسندید ست کنید. البته توجه کنید که برای داشتن حق انتخاب بالا برای ست کردن، باید در انتخاب کت تک خود دقت کنید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا از تمامی راهکارهای موجود برای ست کردن انواع کت تک مردانه با لباس های دیگر شما، 10 راهکار برگزیده را انتخاب کنیم تا با آرامش خاطر، کت تک خود را با لباس های دیگرتان ست کنید و منحصر به فرد شوید.

کت تک ال سی من

 شلوار جین

یکی از انواع ست های مردانهSmart Casual نام دارد. ، این ست در واقع به عنوان ست روزمره شناخته می‌شود که می ‌توانید آن را برای موقعیت‌های مختلف استفاده کنید. یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به این ست، استفاده از شلوار جین به همراه کت تک است.

شما می‌توانید با توجه به همخوانی رنگ‌ها و البته نوع پارچه ی استفاده شده در کت تک، شلوار جین خود را انتخاب کنید، تا در هر موقعیتی که قرار می ‌گیرید، درخشان ظاهر شوید.

کت ال سی من

 شلوار پارچه ای

البته اگر شما شلوارهای جین را نمی‌پسندید، نگران نباشید. چون می‌توانید از شلوارهای پارچه ای برای آماده کردن یک ست کامل لباس مردانه استفاده کنید. یکی از مهمترین نکته هایی که می توان برای انتخاب و ست کردن کت تک به همراه شلوار پارچه ای استفاده کرد، انتخاب رنگ های متضاد است. کت تک خود را انتخاب کنید و سپس با توجه به آشنایی که با رنگ ها دارید، شلوار خود را متضاد رنگ کت تک خود انتخاب کنید تا بهتر و جذاب تر دیده شوید.

البته جنس شلوار و مدل شلواری که برای ست کردن انتخاب می‌کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. راهنمای انتخاب شلوار مردانه را بخوانید تا با خیال راحت‌تر شلوارهای پارچه ای خود را انتخاب کنید.

کت تک مردانه ال سی من

 پیراهن

انتخاب یک پیراهن مناسب همیشه می تواند شما را به یک قهرمان تبدیل کند. کت تک خود را می توانید با پیراهن های کلاسیک و یا اسپرت ست کنید.

یکی از پرکاربردترین انواع پیراهن ها که البته جزء ترندهای روز دنیای مد و پوشاک هم محسوب می‌شود، پیراهن های جیب دار هستند. رنگ پیراهنی که انتخاب می کنید، از مهمترین نکته هاییست که در هنگام ست کردن پیراهن و کت تک باید رعایت کنید.

به عنوان آخرین نکته برای استفاده از پیراهن، فراموش نکنید که اگر استایل اسپرت را می‌پسندید، پیراهن خود را به هیچ عنوان داخل شلوار نگذارید.

کت تک ال سی من

 تی شرت

تی شرت یکی از بهترین لباس هایی است که می توانید آن را برای ست کردن با کت تک استفاده کنید. این ست یکی از محبوب ترین ست های پوشاک در بین آقایان است، چون می توانند آن را در تمامی فصول به عنوان یه ست نیمه رسمی استفاده کنند. البته فراموش نکنید که انتخاب تی شرت و در اصل انتخاب نوع یقه تی شرت، استفاده می کنید از مهمترین نکاتی‌ست که باید حتما آن را در هنگام خرید تی شرت و ست کردن آن با کت تک در نظر بگیرید.

استفاده از یقه های هفت می تواند سن شما را پایین تر و در عین حال گردن شما را بلند تر جلوه دهد. اما اگر فکر می کنید که این گزینه ها را دوست ندارید، می توانید از تی شرت های یقه گرد استفاده کنید.

 ال سی من

 کیف

استفاده از یک کیف دستی کوچک، کیف پاسپورت و … می تواند استایل شما را متفاوت تر کند.

البته این نکته را در نظر بگیرید که برای استایل های نیمه رسمی و یا غیر رسمی نباید از کیف های بزرگ استفاده کنید.

یک کیف پستچی را با کت تک و شلوار جین امتحان کنید و در هر موقعیتی خود را در معرض دیده شدن قرار دهید.

 کفش

انتخاب کفش برای ست هایی که شما در آن از کت تک استفاده می کنید حائز اهمیت است.

نکات اساسی که در انتخاب کفش برای کت تک استفاده می شوند را می توان به شکل زیر نام برد:

 • اگر از پیراهن استفاده می‌کنید، حتما باید کفش های کلاسیک را انتخاب کنید.

 • اگر از تی شرت استفاده می‌کنید، باید از کتانی و کفش های راحتی استفاده کنید.

 • اگر از شلوار جین استفاده می‌کنید، می توانید از کتانی ها و یا بوت ها استفاده کنید.

کفش مردانه ال سی من

 نوع جنس

انتخاب درست و دقیق کت تک می‌تواند شما را در تمامی موقعیت هایی که قرار دارید سربلند کند. نکات مهمی را که حتما باید در هنگام خرید در نظر بگیرید، نوع جنس و البته رنگ آن است.

انتخاب دقیق جنس و پارچه کت تک، می تواند شما را در تمامی فصول سال بی نیاز کند.

حرف آخر

ما در ابتکار، همواره تلاش کرده ایم تا با توجه به نیاز ها و البته در نظر گرفتن ترندهای دنیای مد و پوشاک، لباس های خود را تولید کرده و ارائه دهیم. شما می توانید جهت بهره مندی از مشاوره های تخصصی برای انتخاب درست و دقیق پوشاک مردانه به شعب ابتکار مراجعه کنید.

معرفی ترندهای مد و پوشاک

بازگشت به گذشته

این روزها همه ما با مباحث مد و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها در تولید پوشاک آشنا هستیم و گاهی آن‌ها را دنبال می‌کنیم. این متن صرفا جهت آشنایی بیشتر شما با ترندهای روز دنیای مد و پوشاک است. مباحثی که تاثیر زیادی در نحوه‌ی خرید و پوشش ما می‌گذارند.

اما مهمترین نکته‌ی ترندهای روز مد و پوشاک حال حاضر، برگشت سبک پوشش آقایان به دهه‌های 70 و 80 میلادی‌ست. دهه‌هایی که یادآور شلوارهایی با دمپاهای گشاد و استفاده از پیراهن‌ها و . اگر می خواهید تا با دلایل این بازگشت آشنا شوید، بازگشت به عقب مد را بخوانید.

ال سی من

ترند چیست ؟

ترند یا روند مد، هر چیزی‌ست که در بازه‌ زمانی مشخصی فراگیر شود. در واقع این ترند‌ها در دنیای مد و پوشاک بسته به هر فصلی (هر سه ماه یکبار) تغییر می‌کنند.

مد چیست ؟

مد آن چیزی‌ست که در جریان است .  مد به تغییر سلیقه ناگهانی و مکرر همه یا بعضی از افراد یک جامعه اطلاق می‏شود و منجر به گرایش به انجام رفتاری خاص یا مصرف کالای به خصوصی یا در پیش گرفتن سبکی خاص در زندگی می‏شود.

البته این موضوع را فراموش نکنید که مد یک کلمه فرانسوی‌ست.

رنگ شتری

اولین ترندی که امروز به آن می‌پردازیم، استفاده از رنگ شتری‌ در کت‌ها و پالتوهای شماست. رنگی که در زمستان امسال حتما به آن نیاز پیدا خواهید کرد. فقط این را از یاد نبرید، حتما پیراهن و شلوار خود را متناسب با کت و پالتوی خود انتخاب کنید.

رنگ شتری شاید یکی از رنگ‌های مهم امسال(1398) باشد. رنگی که پیشنهاد می‌کنیم در کمد لباستان داشته باشید.

 

شال گردن‌های طرح‌دار

اگر دوست دارید که در زمستان امسال یک استایل و تیپ منحصر به فرد داشته باشید استفاده از یک شال گردن طرح‌دار را فراموش نکنید؛ به خصوص اگر این شال‌گردن از جنس ابریشم باشد. استفاده از شال‌گردن، باعث می‌شود تا لباس‌هایتان بیشتر به چشم بیایند.

 

کیف‌های دستی بزرگ

استفاده از کیف‌های دستی بزرگ در رنگ‌های قهوه‌ای امسال روی بورس بوده است. کیف‌هایی که می‌توانید آن‌ها را برای محل کار خود استفاده کنید. البته نوع جنس کیف شما می‌تواند از اهیمت بالایی برخوردار باشد. اگر علاقه‌مند به فضای کلاسیک هستید، چرم و اگر طرفدار فضای غیر‌رسمی هستید، کیف‌های برزنتی را انتخاب کنید.

مهمترین مزیت استفاده‌ی شما از کیف‌های دستی بزرگ می‌تواند حمل راحت‌تر وسایل ضروری شما باشد. کیف‌های ابتکار، در طرح‌های کلاسیک و غیررسمی را می‌توانید با راهنمایی‌های تخصصی فروشندگان شعب ما، برای راحت‌تر بودن و همگام با مد بودن مشاهده کنید.

کبریتی‌ها

همانطور که در بحث‌های قبل حرف از بازگشت به گذشته زدیم، استفاده دوباره از محصولات با پارچه‌های کبریتی نیز بازگشت به گذشته را به یاد ما می‌آورد. کت‌ها و شلوارهای کبریتی ترند شده‌اند و استفاده‌ی از آن‌ها می‌تواند در اولویت شما باشد تا طبق مد روز جلو بروید. .

مهمترین مزیت شلوارهای کبریتی، گرمای بالای این نوع پارچه است. گرمایی که در این روزهای سرد زمستانی بیش از حد به آن نیاز پیدا خواهیم کرد.

عینک‌های آفتابی

عینک‌های آفتابی که با اسم “عینک آفتابی محافظ” بیشتر به گوش ما خورده‌اند؛ عینک‌هایی که انگار از آینده یا فیلم “بلید رانر” آمده‌اند. شما با این عینک‌ها می‌توانید در فصل‌های پیش‌رو (بهار و تابستان) از اشعه‌ی آفتاب در امان بمانید و البته استایل خاص خود را پیدا کنید.

عینک‌های آفتابی همیشه جزء جذاب‌ترین اکسسوری‌های استفاده شده در دنیای مد و فشن هستند. عینک‌ آفتابی محافظ یکی از عینک‌هاییست که با توجه به شکل و ساختارش و شبیه بودن آن به عینک‌های فضایی، جایگاه ویژه‌ای در دنیای امروزی پیدا کرده است.

کت و شلوار ال سی من - مد و فشن

شلوارهای “BOOTCUT”

بازگشت به گذشته. استفاده دوباره از شلوارهای دمپاگشاد در فضای مد و پوشاک ترند شده است. شلوارهایی که بیشتر در دهه 70 میلادی مورد استفاده آقایان قرار می‌گرفته و با توجه به بازگشت دوباره صنعت مد به سمت گذشته، روز به روز استفاده آقایان از شلوارهای دمپاگشاد بیشتر می‌شود.

شلوارهای بوت‌کات یا همان شلوارهای دمپاگشاد. شلوارهایی که ما را یاد دهه‌های گذشته می‌اندازند. شلوارهای خوش دوخت و زیبایی که مهمترین دلیل استفاده دوباره از آن‌خها می‌تواند زنده نگه داشتن حس “نوستالژی” باشد.

ترندهای مد و پوشاک - ال سی من

استفاده همزمان از چند لباس

این روزها به دلیل ثابت نبودن دمای هوا، بهترین روش برای آماده شدن و مقابله کردن با دما استفاده از چند لباس به صورت همزمان است. یک تیشرت، پیراهن، یقه‌اسکی و یک کت روی هم بپوشید. این جالب‌ترین ترند مد و پوشاک این روزهاست. ترندی که باید با اعتماد به نفس کامل؛ به آن ورود کرد. البته فراموش نکنید که انتخاب درست و هماهنگ بودن لباس‌های شما شرط اول برای استفاده از این ترند است. ما در ابتکار، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با مشاوره‌های تخصصی، انتخاب‌های سخت را آسان کنیم.

پوشیدن چند لباس با هم، جزء یکی از عجیب‌ترین ترند‌هاییست که امسال(1398) اتفاق افتاده است. البته شما می‌توانید این ترند را برای جلوگیری از سرما در این روزهای سرد زمستانی انجام دهید. طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی از پیراهن‌ها، پلیورها و کت‌های ابتکار را می‌توانید با راهنمایی مشاوران ما در فروشگاه‌ها مشاهده کنید.

پوشاک زمستانه ال سی من - ترندهای مد و پوشاک

کاپشن‌های تک رنگ و پفکی

دوباره امسال (1398) استفاده از کاپشن‌های تک رنگ و پفکی ترند شده است. کاپشن‌هایی که شما را در روزهای سرد زمستانی گرم نگه می‌دارند و به استایل شما وجهه‌ی جذاب‌تری می‌دهند. نکته‌ی قابل توجه این کاپشن‌ها، وزن سبک آن‌هاست که باعث می‌شود شما احساس سنگینی نکنید.

در این روز‌های سرد زمستانی، ترند کاپشن‌های پفکی، یکی از بهترین ترند‌های سال 98 لقب گرفته است. کاپشن‌هایی که با وزن سبک، گرمای لازم به شما می‌دهند. ابتکار با تولید کاپشن‌های به روز و ترند شده، شما را به سمت انتخاب‌های راحت هدایت می‌کنند.

کاپشن مردانه ال سی من - ترندهای مد و پوشاک

کفش کتانی در رنگ‌های روشن

کفش‌هایی که امسال در رویدادهای متفاوت شاهد آن‌ها بودیم، بیشتر کفش‌های غیر رسمی و راحت بودند. امسال کفش‌های کلاسیک مثل مدل آکسفورد و یا مدل دربی، جای خود را به کفش‌های کتانی زیبا با رنگ‌هایی روشن و درخشان داده بودند.

این یکی از جذابترین ترند‌های امسال(1398) است. پیشنهاد می‌کنیم شما هم این کفش‌ها را امتحان کنید.

کفش‌های کتانی همه ساله بدون استثنا جزء همیشگی ترندهای روز دنیا بوده‌اند‌اند. کفش‌هایی که راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورند و در به روزترین ترندهای اجرایی مد و فشن،  از کتانی‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده می‌شود.

حرف آخر

هر چه بیشتر به سمت آینده حرکت می‌کنیم، ترندهای روز بیشتر به گذشته می‌رسند و استقبال مردم از این ترندها باعث می‌شود تا بیشتر این ترندها قوی جلوه کنند. هدف ما از اعلام ترندهای دنیای مد و پوشاک؛ همواره آشنایی شما عزیزان با چگونگی استفاده‌ی از آن بوده است. تغییراتی که هرازگاهی از سرعت نور هم پیشی می‌گیرند. ما وظیفه‌ی خود می‌دانیم تا تمامی اطلاعات مربوط به حوزه‌ی پوشاک را در اختیار شما بگذاریم تا بتوانیم لباس‌های ایرانی را وارد ترندهای جهانی کنیم .

طراحی مد و فشن

مد و فشن یکی از جذابترین و مورد بحث ترین اتفاقاتی‌ست که در چند سال اخیر همه‌گیر شده است.  البته سرعت سریع پیشرفت در تکنولوژی و به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی متعدد، باعث شده تا مردم‌ کشورهای مختلف با مد و فشن ارتباط نزدیکی داشته باشند. ارتباطی که باعث می‌شود مردم با برندهای مختلف پوشاک آشنا شوند و با توجه به نیاز خودشان، و البته ترندهای روز دنیا، محصولات مورد نظر خود را خریداری کنند.

ابتکار، با استفاده از بهترین طراحان مد و طراحان لباس، سعی کرده تا با توجه به نیاز و ترندهای روز مردم ایران، محصولات خود را تولید کند.

تاریخچه مد و فشن

در آغاز قرن ۲۰‌، مرکز مد و فشن جهان، شهر پاریس بود و تمام طراحان از سراسر دنیا نمونه کارهای خود را به این کشور می‌فرستادند و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی داشته باشند. مجلات مد در این سال‌ها شروع به چاپ عکس‌های مختلف از طراحی لباس کردند و توانستند در سراسر دنیا فروش خوبی داشته باشند.در دهه ۱۹۱۰ استفاده از مد انعطاف بیشتری پیدا کرد و شهر پاریس برای اولین بار مد را به تمام جامعه ترویج داد. شلوارهای تنگ، کلاه و رنگ‌های شاد در این دوره بیشتر استفاده می شد. دوره‌هایی که تاثیر زیادی را در روند شکل‌گیری امروزی طراحی مد و فشن داشتند. طراحانی که با خلاقیت‌های فکری خود دنیا را به سمت پیشرفت جلو بردند و باعث شدند تا امروز، صنعت مد و فشن تبدیل به یکی از مهمترین صنعت‌های پول‌ساز دنیا شود.

به طور کلی، صنعت مد در فرانسه شروع به پیشرفت کرد و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی را در زمینه مد و پوشاک داشته باشند. این متن قسمت کوتاهی از تاریخ طولانی مد و فشن است، اما اگر می‌خواهید تاریخ را به صورت کامل بدانید، می‌توانید در قسمت “تاریخچه کامل مد و فشن” آن را بخوانید و از دنیای مد و فشن امروز، بیشتر از قبل بدانید.

تاریخچه مد و فشن - ال سی من

طراحی مد و فشن چیست؟!

طراحی مد یا همان Fashion Design هنر استفاده از خلاقیت در طراحی برای تولید لباس و اکسسوری است.  طراحی مد از گذشته تا کنون تحت تاثیر نگرش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در کشورهای مختلف بوده است و با توجه به تفاوت زیاد فرهنگ‌ها و نگرش‌های اجتماعی متفاوت؛ طراحی مد نیز دارای تنوع بسیار بالایی است.

طراحی مد در قرن نوزدهم میلادی، زمانی که چارلز فردریک ورث نام خود را بر روی لباس‌هایی که طراحی می‌کرد دوخت، شروع شد. و از اینجا بود که ورث، به جای اینکه مانند خیاط‌های دیگر هم عصر خود از دستور مشتری پیروی کند، حالا می‌توانست به همان مشتری‌ها دیکته کند که چه لباسی را بپوشند.

امروزه، ترندهای روز دنیا بر اساس همین طراحی‌ها جلو می‌روند. شما می‌توانید در قسمت “معرفی ترندهای مد و پوشاک” با جدیدترین و تازه‌ترین ترندهای دنیا آشنا شوید، درباره آن‌ها بخوانید، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و در صورت علاقه‌مند بودن به هر کدام، از آن‌ها برای خود استفاده کنید.

اور کت ال سی من

طراحی لباس شامل چه فرایند‌هایی است؟

 این مهمترین سوالی‌ست که می‌تواند از یک عاشق واقعی مد و پوشاک پرسیده شود. سوالی که جواب سختی را به همراه ندارد، ولی رسیدن به جواب درست نیازمند تحقیق و مطالعه زیاد است.

 • مهارت طراحی

 • مهارت خلاقیت

 • شناخت بازار

 • جنس پارچه

 • چاپ

 • تزئینات

 • طراحی الگو

 • تحقیق و اندازه‌گیری

8 فرایند مهم در زمان طراحی لباس را از جمله : طراحی-خلاقیت-شناخت‌بازار-پارچه و … را نام بردیم. شما می‌توانید توضیحات بیشتر  برای آشنایی شما با این فرایندها را در “فرایندهای طراحی لباس بخوانید”، تا بیشتر به تعریف‌های درست از مهارت‌های امروزی مد و فشن نزدیک شوید.

طراحی لباس ال سی من

طراح مد یا طراح لباس؟ تفاوت در چیست ؟؟

طراح مد

طراحان مد با الهام گرفتن از منابع بسیاری مانند فرهنگ، تاریخ، طبیعت، آثار هنری و… اقدام به طراحی می‌کنند. طراحان مد فقط سازندگان مد نیستند. آن‌ها درگیر تمام مراحل طراحی، تولید و عرصه لباس هستند. آن‌ها سبک‌ها را پیش بینی و طراحی می‌کنند.

علاوه بر این، طراحان مد فقط در طراحی لباس تخصص ندارند و لوازم جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و… را برای تکمیل طرح‌های منحصر به فرد خود طراحی می‌کنند. طراحان مد تلاش می‌کنند ایده‌ها و محصولاتی را خلق کنند که برای مصرف کنندگان در آینده‌ای نزدیک از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

طراح لباس

طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند و زندگی حرفه ای طراحان مد که کاملاً شگفت انگیز و البته بسیار سخت هم هست را تجربه نمی‌کنند. طراحان لباس معمولاً در شرکت‌های تولید پوشاک به صورت عمده و یا با برندهای مختلف کار می‌کنند و احتمالاٌ با تیم خلاق دیگری مشغول کار هستند.

طراحان لباس معمولاً از احساسات حرفه ای خود در ساخت و طراحی لباس استفاده میکنند،. بنابراين تخصص و زندگي حرفه اي طراحان حول محور لباس ها مي چرخد. اما با تمامی این تفاوت‌ها، طراحان مد و طراحان لباس یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: تولید لباس. هر دو گروه باید با جنس پارچه‌ها آشنا باشند و توانایی استفاده درست از پارچه‌ی مورد نیاز را بر اساس طرح‌های آماده شده داشته باشند.

هدف طراحان لباس و طراحان مد مشترک است، اما فراموش نکنیم که آن‌ها برای طراحی‌های خود از راه‌کارها و مسیرهای متفاوتی استفاده می‌کنند. ما در ابتکار، با در نظر گرفتن و یکی کردن هدف‌ها و مسیرهای طراحان مد و طراحان لباس، سعی کرده‌ایم تا با ترندهای روز و نیازهای شما، محصولات خود را تولید کنیم.

طراحان مد:

در دنیای مد و فشن، مثل همه‌ی صنایع، افرادی کاریزماتیک و تاثیرگذار وجود دارند. افرادی که تاریخ‌ساز بوده‌اند و تغییر مهمی را در نحوه و نوع طراحی‌ها به وجود آورده‌اند و طرح‌های منحصربفردی را به نام خود کرده‌اند. طراحان بزرگ، همه به یک هدف فکر می‌کنند. این هدف چیزی نیست جز تغییر سلیقه‌ی مردم و نزدیک کردن آن‌ها به چیزی که طراح فکر می‌کند. هدفی که امروزه آن را ترندهای مد و پوشاک می‌نامند.

اگر بخواهیم از ابتدای تاریخ مد و فشن تاکنون، افرادی را که در این صنعت تاثیرگذار بوده‌اند نام ببریم، شاید مجبور باشیم چندین جلد کتاب را روانه‌ی بازار کتاب و نشر کنیم. اما ما سعی کرده‌ایم که “طراحان بزرگ” را که امروزه با برندهای مختلف و ترندهای خود در دنیا مشهور هستند، به شما معرفی کنیم.

ال سی من

مد و فشن در کشورهای دیگر

همانطور که قبل‌تر گفتیم، مد به یک صنعت پرطرفدار و پردرآمد در بسیاری از کشورهای دنیا تبدیل شده است. امروزه با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و انتقال اطلاعات، مدها به صورت ترندهای فراگیر جهانی در آمده‌اند.

هر طراح در هر جای دنیا که لباسی را طراحی می‌کند می‌تواند به کمک شبکه‌های اجتماعی، طرح خود را در دسترس تمام دنیا قرار دهد، تا در کنار مشاهده‌ی طرح توسط مردم، علاقه و نقد هر کشور را به صورت جداگانه بررسی کند و طبق خواسته‌ی آن‌ها طراحی‌های خود را ادامه دهد.

امریکا:

دو شهر نیویورک و لس‌آنجلس مرکز طراحی مد در امریکا هستند و اکثر طراحان بزرگ و خانه‌های مد در این دو شهر قرار دارند. همچنین درصد قابل توجهی از بهترین برندهای دنیا در امریکا تولید می‌شود. پوشاکی لوکس، زیبا و گران قیمت.

فرانسه:

فرانسه مهد زیبایی و مد در اروپا است. مرکز مد کشور فرانسه در شهر پاریس قرار دارد. شهری که، شکل‌گیری اولیه فشن و مد در آن اتفاق افتاده است. فرانسه نه تنها در طراحی پوشاک، بلکه در لوازم آرایشی-بهداشتی، زیورآلات و اکسسوری‌ها جزء محبوب‌ترین کشورها به حساب می‌آید.

ایتالیا:

شاید همیشه ایتالیا را با جواهرات زیبایی که دارد به یاد بیاوریم. اما در زمینه طراحی مد و فشن به همان اندازه نشان‌دهنده ظرافت و شکوه است. رم، میلان، فلورانس مرکز برگزاری نمایشگاه‌ها و سالن‌های مد در این کشور می‌باشند.

مد و فشن با توجه به فرهنگ و تاریخ و نیاز هر کشوری با هم متفاوت است. نیازهایی که شاید برای ما هم نیاز باشند. در بخش “مد و فشن در کشورهای مختلف” می‌توانید از به روز ترین و جدیدترین تنوع پوشش و ترندهای آن منطقه با خبر شوید و در صورت علاقه از آن‌ها برای خود استفاده کنید و به روز بودن را تجربه کنید.

ال سی من - مد و فشن

انواع طراحی مد

طراحی مد به دو بخش Haute Couture و تولید انبوه تقسیم می‌شود.

Haute Couture از عبارت فرانسوی به معنای “دوخت در سطح بالا” گرفته شده است. لباس‌هایی که کاملا با دست دوخته می‌شوند. این نوع لباس‌ها را برای مشتریان خصوصی طراحی و تولید می‌کنند. همانطور که از اسم این نوع طراحی پیداست؛ فرایند تولید آن نیز به شدت طولانی‌ و پرهزینه است.

تولید انبوه؛ نیازهای طیف وسیع‌تری از مردم را برآورده می‌کند. تولید انبوه همان لباس‌های ماشینی‌ست که از تکنیک‌های ساده‌تری برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

البته این لباس‌های ماشینی، توسط طراح‌های مشهور طراحی می‌شوند. با این تفاوت که، این طراح‌ها هستند که روندهای هر فصل را برای مردم انتخاب می‌کنند.

ما در ابتکار، همیشه سعی کرده‌ایم تا با الهام گرفتن از این دو نوع طرح اصلی، لباس‌ها را تولید کنیم. لباس‌هایی که طبق “دوخت در سطح بالا” طراحی می‌شوند و از بهترین و باکیفیت ترین نوع پارچه‌ها، در بخش انبوه تولید می‌شوند.

حرف آخر

ما همواره سعی کرده‌ایم تا با معرفی و تشریح کامل سبک‌ها و موضوعات مهم در بحث پوشاک، شما را با تعاریف جدید و حتی تاریخچه آن‌ها آشنا کنیم.

صنعت مد و پوشاک، امروز یکی از پردرآمدترین صنعت‌های دنیاست. صنعتی که در آن با توجه به نیاز مخاطب، لباس‌ها و مدها تولید می‌شوند. مدهای روز توسط طراحان مد و لباس‌ها توسط طراحان لباس.

ما با استفاده از دو نوع مختلف از طراحان در کارخانه ابتکار، سعی کرده‌ایم تا با جدیدترین مد روز پیش رفته و لباس‌هایی را تولید کنیم که در کنار مد بودن و ترند بودن آن‌ها، نیازهای شما را برآورده کند. و البته همیشه، برای پیشرفت و بهتر شدن این صنعت در ایران تلاش کرده‌ایم، تا ترندها و مدهای ایرانی، بر اساس فرهنگ و تاریخ ایران شکل بگیرد و جهانی شود.

4 طراح معتبر دنیای مد و فشن آقایان

طراح – مد و فشن

دنیای مد، دنیای بسیار پیچیده ایست. دنیایی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مشارکت اکثریت مردم در فضاهای مجازی، رشد بسیار بهتری داشته است. دنیای مد و فشن، دنیایی که محوریت ترندهای روز در حوزه ی پوشاک را مشخص می کند و در چگونگی استفاده از لباس های متفاوت ما را راهنمایی می کند.

اما مهمترین نکته ای که باید در مورد پیشرفت مد و فشن یادآوری کنیم، حضور پر شور و شوق طراحانی بوده که با خلاقیت ها و ایده های جدید شروع به خلق و نوآوری کرده اند. طراحان مد و فشن هر ساله با ایده های جدید، فضای جدیدی را به وجود می آورند و در واقع این طراحان مد هستند که مردم جهان را برای خرید و پوشیدن لباس راهنمایی می کنند. مردمی که شاید تعدای زیادی از آن ها در حال حاضر از لباس هایی که توسط این طراحان، طراحی و خلق شده را استفاده می کنند.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا چند طراح بسیار معروف دنیای مد و فشن را برای شما معرفی کنیم و به بررسی ایده ها و خلاقیت های آن ها در طراحی لباس بپردازیم. و البته بعد از آشنایی با طراحان مد و فشن به این نتیجه خواهید رسید که طراحی لباس با طراحی مد متفاوت است.

جورجیو آرمانی – طراح مد و فشن

جورجیو آرمانی یکی از طراحان مشهور و معروف دنیای مد و فشن است. آرمانی زاده ی ایتالیا است و یک برند بسیار معتبر نیز با نام خود تاسیس کرده است. آرمانی دوران کودکی و نوجوانی خود را با پستی ها و بلندی های بسیاری گذراند. او در سال 1953، پس از گذشت 3 سال از دوران دانشگاه اش، از آنجا انصراف دارد و وارد ارتش شد. اما در ارتش هم نماند و بالاخره به دنیای مد و فشن پیوست.

اما بالاخره در سال 1960، بعد از ملاقات با معمار و طراح مد مشهور ایتالیایی گالئوتی، وارد عرصه حرفه ای شد. در سال 1973، به صورت یک طراح مستقل شروع به فعالیت کرد و 2 سال بعد یعنی در سال 1975، برند شخصی خودش را تاسیس کرد.

آرمانی را می توان به عنوان یکی از خلاق ترین طراحان عرصه مد و پوشاک به علت طراحی های خاص خود برای کت و شلوارهای مردانه، کت تک های مردانه و …. معرفی کرد.

مجله تایم درباره او می نویسد : یکی از پیشگامان موفق صنعت مد و فشن کار خود را از طراحی ویترین فروشگاه ها آغاز کرد. و کارش زمانی به اوج رسید که از کت و شلوارهای برند آرمانی در فیلم آمریکن ژیگولو استفاده شد.

طراح مد و فشن جورجیو آرمانی

کلوین کلاین – طراح مد و فشن

کلوین ریچارد کلاین طراح مد آمریکایی، و موسس برند شخصی خود با نام کلوین کلاین می باشد. او از کودکی، علاقه ی خود را نسبت به طراحی نشان داده بود. او پس از فارغ التحصیل شدن از موسسه مد تکنولوژی در نیویورک، شروع به فعالیت در موسسه ی دوخت کت و شلوار دن میلستین کرد. او پس از 6 سال تجربه طراحی در این شرکت و برخی شرکت های دیگر فعال در حوزه پوشاک در نیویورک، در سال 1968 برند شخصی خود را با نام کلوین کلاین تاسیس نمود.

کلوین کلاین سال ها بعد، توانست در حوزه تولید عطر و … نیز فعالیت های خوبی داشته باشد.

اما مهمترین و تجاری ترین محصول تولید شده توسط برند کلوین کلاین، شلوارهای جین این برند محسوب می شود. شلوار هایی که جای خود را در بین ترند ها و البته دنیای مد و فشن به خوبی پیدا کرده اند.

کلوین کلاین را به عنوان یک طراح مد ظریف و البته کاملا معمولی می شناسند.

طراح مد و فشن کلوین کلاین

رالف لارن – طراح مد و فشن

رالف لارن، طراح مد آمریکایی اهل نیویورک است. طراحی که امپراتوری مد و برند او را با تولید لباس های ورزشی پولو رالف لارن می شناسند. فرق اساسی او با سایر طراحان موفق دنیای مد و پوشاک، تحصصیلات رالف است. رالف به دانشگاه نرفته و در تمام دوران بعد از دبیرستان اش، شروع به فروش کراوات های مردانه کرده است. او برای اولین بار خط تولید کراوات های خودش را راه اندازی کرد. زمانی که کراوات های تک رنگ و البته نازک مد بود، او با طراحی کراوات های رنگی و البته طرح دار و پهن توانست فروش خوبی داشته باشد. او در سال 1967 موفق شد تا برند شخصی خودش را با نام تجاری پولو تاسیس کند و در سال 1970، خط تولید کت و شلوارهای زنانه را که از کت و شلوارهای مردانه الهام گرفته شده بودند به راه انداخت.

طراحی های رالف همیشه مورد انتقاد، منتقدین بزرگ و معتبر دنیای مد و فشن بود. اما رالف لارن هیچگاه از طراحی ها و ایده های خودش دست نکشید و راهش را ادامه داد.

رالف لارن طراح لباس فیلم های مشهوری همچون : گتسبی بزرگ در سال 1974 و فیلم آنی هال در سال 1977 نیز بوده است.

مهمترین و شناخته شده ترین محصول تولید شده در کارخانه و برند شخصی رالف لارن، تی شرت ها و پیراهن های مردانه پولو هستند.

طراح مد و فشن رالف لارن

تام فورد – طراح مد و فشن

تام فورد، طراح مد، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و کارگردان آمریکایی که در سال 1961 در تگزاس به دنیا آمد. او پس از وارد شدن به دانشگاه در رشته تاریخ هنر، موفق به ادامه تحصیل نشد و از دانشگاه خارج شد. و بعد از آن به همکاری با برند گوچی روی آورد و توانست بعد از چند سال، برند شخصی خود را با نام تام فورد تاسیس کند.

خوش پوش ترین و شیک ترین سلبریتی های حاضر در هالیوود، نمی توانند بدون استفاده از لباس های تام فورد خود را در فرش قرمز اسکار، گلدن گلوب و … تصور کنند.

تام فورد با استفاده درست و دقیق از رنگ ها و طرح های مختلف برای طراحی لباس های خود،  از جمله پیراهن های مردانه و …. توانسته روند رو به جلویی را در صنعت مد و پوشاک داشته باشد و البته توانسته به مدت 5 بار برنده جایزه VOGUE شود.

تام فورد را می توان از معدود طراحان دنیای مد و پوشاک به حساب آورد که هم طراح و هم نظریه پرداز خوش فکری ست.

تام فورد همیشه از یک جمله برای دنیای مد و پوشاک استفاده می کند : خوش پوش بودن و لباس خوب پوشیدن، یک نیاز برای مردان و زنان است که بتوانند جلوه ی جدیدی از خود را به دیگران معرفی کنند.

تام فورد علاوه بر طراحی لباس ها، فیلمنامه نویس و کارگردان موفقی نیز هست.

طراح مد و فشن تام فورد

5 راهکار برای انتخاب سایز پیراهن مردانه

انتخاب سایز پیراهن مردانه

با توجه به اهمیت استفاده از پیراهن مردانه، و امکان ست کردن آن با هر نوع لباس دیگری، انتخاب درست و دقیق سایز پیراهن های مردانه می تواند تاثیر زیادی در خوش‌پوشی و  شیک بودن شما داشته باشد.

تنوع در پیراهن های مردانه به قدری زیاد است که انتخاب هر کدام از این مدل‌ها، نیازمند تخصص و استفاده از برخی نکات مهم می‌باشد. یکی از نکاتی را که برای انتخاب مدل های متنوع پیراهن مردانه باید رعایت کرد، انتخاب درست سایز پیراهن است. نکته‌ای که رعایت کردن آن نیازمند رعایت برخی از استانداردها می‌باشد.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا 5 راهکار استاندارد و دقیق را که توسط متخصصان ابتکار مورد بررسی قرار گرفته و تایید شده است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با استفاده از این 5 راهکار، سایز درست پیراهن خود را انتخاب کنید و خوش پوش تر دیده شوید.

پیراهن مردانه

قد پیراهن مردانه

تشخیص مناسب بودن قد پیراهن، یکی از مهمترین نکاتی ست که در هنگام خرید و اندازه گیری پیراهن باید آن را به طور دقیق و درست انجام دهید. قد مناسب برای پیراهن را اینگونه می توان تعریف کرد : وقتی پیراهن روی شلوار قرار می گیرد، کمربند شما را کاملا می پوشاند.

اگر در هنگام پرو و یا در زمان استفاده از پیراهن مردانه، پیراهن شما کمربندتان را پوشش نداد، پیراهن شما کوتاه است. البته حواستان به بلند بودن بیش از حد پیراهن نیز باشد تا از پیراهن های بسیار بلند در ست های رسمی و غیر رسمی خود استفاده نکنید.

ال سی منآستین پیراهن مردانه

یکی دیگر از نکاتی را که در هنگام خرید پیراهن باید رعایت کنید؛ اندازه آستین پیراهن شما است. انتخاب درست سایز پیراهن این امکان را به شما می‌دهد که حتی سر آستین پیراهن شما نیز به درستی بر روی مچ‌های دستتان قرار بگیرد.

سر آستین پیراهن شما باید روی استخوان بزرگ مچ دستتان قرار بگیرد. پیراهن شما اگر بالا تر و یا پایین تر از این حد بایستد، برای شما بزرگ و یا کوچک است.

نکته ی مهمی را که حتما در هنگام خرید پیراهن باید به آن دقت کنید این است که، در زمانی که روی پیراهن خود کت می پوشید، سر آستین پیراهن شما باید حدود 2 سانتی متر از کت شما بیرون بیاید.

پیراهن مردانه

کمر پیراهن مردانه

با توجه به رعایت نکات قبلی در هنگام خرید پیراهن، حالا باید در هنگام پوشیدن پیراهن مردانه به این نکته توجه کنید که، پیراهن مناسب شما، پیراهنی ست که دکمه هایش به راحتی بسته شوند و نوار دکمه ها به صورت خطی صاف، وسط سینه شما قرار بگیرد. البته تنگ بودن و یا بزرگ بودن پیراهن را به راحتی می توانید تشخیص دهید.

وقتی فاصله ی بین دکمه های پیراهن شما در هنگام بستن آن ها باز بماند، نشانه این است که پیراهن مناسب شما نمی باشد. و یا اگر پیراهن بر روی کمر شما به صورت موج دار بایستد به این معنی است که پیراهن انتخابی شما، بزرگ می باشد.

پیراهن مردانه ال سی منیقه پیراهن مردانه

یقه ی پیراهن شما، استایل شما را در هنگام ست کردن لباس ها نشان می دهد. انواع یقه های پیراهن، با کارکردهای متفاوت، نشان دهنده استایل و مد خاصی هستند. در هنگام خرید پیراهن به این نکته توجه کنید که یقه ی مناسب، یقه ای می باشد که، به آرامی گردن شما را لمس کند.

اگر یقه ی پیراهن شما به صورت کامل روی گردن شما باشد و یا حتی گردن شما را لمس نکند، نشان دهنده ی این است که پیراهن برای شما کوچک و یا بزرگ است.

پیراهن مردانه ال سی منسرشانه پیراهن مردانه

در صورتی که تمامی نکات بالا را رعایت کنید، پیراهن انتخابی شما حتما از نظر سرشانه نیز هماهنگ و متناسب با سایز شما می باشد. سایز درست پیراهن در سرشانه را اینگونه می توان تعریف کرد که : برش حلقه آستین پیراهن باید دقیقا مابین محل اتصال شانه و بازوی شما قرار بگیرد.

در صورتی که حلقه آستین به سمت شانه و یا به سمت بازو باشد، نشان دهنده کوچک و بزرگ بودن پیراهنی ست که شما انتخاب کرده اید.

ال سی من

خصوصیات کلی لباس کار

لباس کار
لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی مطرح می­باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کار در سر کار حاضر شوند. لباسکار کارکنان دارای خصوصیات ذیل بوده و مطابق مقررات ذیل در اختیار کارکنان قرار می­گیرند.

معمولاً لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می­کند. ساده ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دو تکه) و نوع یکسره و از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی و در مواردی تماماً از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می­شود. بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعی­تر باشد، تبادل حرارتی آن آسانتر است. البسه اختصاصی در مشاغل ویژه و نیز فصول سرد که از جمله می­توان لباس عایق سرما و رطوبت مخصوص سردخانه،‌لباس نسوز مخصوص کوره و لباس ضد حریق از جنس پارچه­های PVC را نام برد. لباس حفاظتی در برابر گرما از الیاف مخصوصی با پوشش آلومینیوم که تا 90% اشعه مادون قرمز را برگشت می­دهد، ساخته شده و به منظور کار در مجاورت کوره­ها و فرآیندهای حرارتی استفاده می­شود.

خصوصیات کلی لباس کار:
خصوصیات لباس کار ایمن عبارت است از:

1. لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد.
2. کارکنانی که با ماشین کار می­کنند و یا در جوار ماشین­آلات مشغول کار هستند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت آن باز یا پاره نباشد. آویزان نمودن زنجیر ساعت، کلید و نظایر آنها روی لباس کار اکیداً‌ ممنوع است.
3. در محل کار که احتمال خطر انفجار و یا حریق باشد استفاده از یقه نورگیری (آفتاب گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلونوئید ساخته شده­اند و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیداً ممنوع است.
4. در صورتیکه انجام کاری ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمراً بالا بزنند بایستی از لباس کار آستین کوتاه استفاده نمایند.
5. کارکنانی که در محیطهای آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده بکار اشتغال دارند، نباید لباسهای جیب­دار و یا لبه­دار (دوبل شلوار) را در بر داشته باشند، چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین و لبه لباس باقی بمانند.
6. لباس ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می­کنند باید آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و یا موادی که با آنها کار می­کنند باشد.
7. لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش بصورت یک تکه و سر هم باشد.
8. لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می­کنند باید بصورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص، کفش و دستکش از جنس خاص و غیر قابل نفوذ باشد.
9. لباس بارانی به صورت پالتویی کلاه سر خود را از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی (جهت مناطق معتدل) و یا آستری پشمی (جهت مناطق سرد سیر) با رنگ مصوب تهیه شود.

تذکر 1: کارکنانی که لباسشان بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک آغشته شود باید فوراً لباس خود را شسته و یا تعویض نموده و آن قسمت از بدن را نیز که در تماس بوده با شوینده­های مناسب بشویند. هیچ یک از کارکنان حق ندارند با لباس آغشته به مواد نفتی و یا مواد شیمیایی به آتش، شعله و دیگر منابع حرارتی نزدیک شوند و یا کبریت و فندک و غیره روشن نمایند.
تذکر 2: در صورت پارگی، ‌خراب شدن و یا آلودگی بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک لباس کار باید برای تمیز شدن آن اقدام نمایید و در صورت نیاز به تعویض به سرپرست مربوط ارائه شود.
تذکر 3: البسه آغشته به روغن و یا گریس باید فوراً از تن خارج شود چون ممکن است ایجاد ناراحتی پوست نماید.

آرم و علائم لباس کار:

1. شکل آرم به صورت مثلث متساوی­الاضلاع با سمبل وزارت نفت در بالا و نام شرکت در زیر آن لحاظ می­گردد.
2. رنگ زمینه آرم جهت مشخص کردن واحدهای مختلف باید مشخص باشد.
3. اندازه آرم یک مثلث متساوی­الاضلاع برابر 7 سانتی متر در نظر گرفته می­شود.
4. جنس آرم با استفاده از چاپ سیلک اسکرین مرغوب و ثابت با رنگهای قید شده روی پارچه تهیه شود.
5. محل نصب آرم روی جیب سمت چپ بالای تنه لباس کار می­باشد.

جنس لباس کار: 
1. جنس پارچه با توجه به شرایط کار و لزوم ظاهر لباس از نظر مقاومت در مقابل چروکیدگی و نیز عدم تولید الکتریسیته ساکن از مخلوط حدود 70% پنبه و 30% پلی استر و با وزن gr/m2 320 تا gr/m2 420 و با توجه به شرایط اقلیمی و فصول مختلف در نظر گرفته شود. در شرایطی که احتمال سوختن لباس کار در اثر ریختن پلیسه و یا تحت تأثیر حرارت زیاد وجود دارد (مانند لباس کار جوشکاری)، جنس لباس کار بایستی 90% پنبه باشد.
2. به منظور استحکام بیشتر از پارچه با بافت کج راه با تراکم بالا (2 تار و یک پود) و نخ چهل دولا از نوع رینگ (Ring) استفاده گردد.
3. به منظور دوام بیشتر رنگ و پیشگیری از رنگ دادن پارچه پس از شستشو و همچنین جلوگیری از آب رفتن پارچه از رنگهای راکتیو (Reactive) در رنگرزی پارچه استفاده شود.
4. با انتخاب پارچه مرغوب و اعلاء، بکار بردن دوخت محکم و نیز چرخکاری دوبله درزها، لباس کار بادوام تولید گردد.
5. با استفاده از الگوی مناسب، باید لباس کار شکیل و خوش دوخت بوده و در اندازه­های استاندارد تهیه شود.

پیش بندهای حفاظتی:‌

پیش بند از جمله تجهیزات حفاظت از بدن می­باشند. جنس پیش بند با توجه به شرایط استفاده از آن جنس نایلونی (پیشگیری از ریزش آب)، چرمی (جهت پیشگیری از ریزش پلیسه جوشکاری)، سربی (جهت حفاظت در برابر پرتوهای رادیو اکتیو)، پلی وینیل کلراید (جهت حفاظت از مواد شیمیایی) و …… انتخاب
می­شود.

در استفاده از پیش بند رعایت مقررات ایمنی زیر ضروری است:‌

1. استفاده کارگران از هر گونه پیش بند در مقابل قطعات دوار و متحرک ماشین آلات و همچنین در مجاورت آنها ممنوع می­باشد.
2. چنانچه در مقابل و یا در مجاورت قطعات دوار و متحرک ماشینها استفاده از پیش بند ضروری باشد، باید پیش بندهای مذکور دو تکه باشد بطوری که پایین تنه از قسمت بالاتنه مجزا بوده و بطوری بسته شود که چنانچه بطور اتفاقی قسمتی از آن را ماشین در حال کار بگیرد، فوراً و به سهولت باز شده و خطری متوجه کارگر نگردد.
3. پیش بند مخصوص کارگرانی که در مقابل شعله و یا آتشهای بدون حفاظ کار می­کنند بایستی تمام سینه را بپوشاند و از جنسی تهیه شود که در برابر آتش کاملاً مقاومت داشته باشند.
4. پیش بند کارگرانی که با مایعات خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سوزاننده کار می­کنند بایستی از لاستیک طبیعی یا مصنوعی و یا از مواد دیگری تهیه شود که در مقابل این مایعات مقاوم بوده و تمام سینه را بپوشاند.

لباسهای با قابلیت دید بالا (High Visibility Clothing):‌

این گونه لباسها به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد و به صورت ژاکت، بلوز شلوار با توجه به نوع محل کاربرد، به رنگهای براق و از جنس­های مختلف ساخته شده و امکان رویت فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم می­کنند.
در انتخاب این لباسها علاوه بر ارزیابی ریسکهای ضربه و برخورد، لازم است مواردی نظیر شرایط کاری گرم یا سرد، وضعیت هوا (آفتاب، مه، باران، برف و … ) و روشنایی نیز مورد توجه قرار گیرد.
رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش
در شرایط اضطراری هستند، از جمله کسانی هستند که به این لباسها نیاز دارند.